Apel o pomoc

09-04-2011 14:49:15

Brak opisu obrazka

Była godzina 10:51 kiedy Miejskie Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu otrzymało informację o wypadku (okolice miejscowości Pustków Wilczkowski) pojazdu pożarniczego z jednostki w Kątach Wrocławskich. Dyspozytorzy natychmiast zadysponowali odpowiednie siły i środki. Pierwszym zastępem, który dotarł na miejsce zdarzenia był GBA 2/24 z kąteckiej jednostki. Obsadę stanowili koledzy ze zmiany poszkodowanych strażaków. W wyniku rozpoznania stwierdzono, iż samochód strażacki czołowo zderzył się z jadącą w kierunku Wrocławia ciężarówką. Jednak jeszcze przed dotarciem pierwszego wozu akcję ratowniczą rozpoczęło dwóch lżej poszkodowanych ratowników i mimo odniesionych obrażeń prowadziło ją nieustanie przez około 19 minut.

Strażacy po natychmiastowym poinformowaniu Punktu Alarmowego swojej jednostki o tym, iż bezpośrednio uczestniczą w poważnym wypadku drogowym przystąpili do działań, w których wykazali się ponadprzeciętnym opanowaniem i budzącym uznanie profesjonalizmem. W pierwszej kolejności ewakuowali kierowcę pojazdu ciężarowego, którego następnie zabezpieczyli i udzielili pomocy z zakresu KPP. Następnie skupili się na ratowaniu swojego kolegi, który choć przytomny, pozostawał uwięziony w kabinie doszczętnie zniszczonego Jelcza. Z powodu braku dostępu do sprzętu, ratownicy zdecydowali się na skorzystanie z pomocy przypadkowego świadka zdarzenia - kierowcy ciężarówki, która na swoim wyposażeniu posiadała dźwig służący do załadunku drewna. Z pomocą tegoż dźwigu odciągnięto od siebie dwa złączone siłą wypadkową pojazdy, dzięki czemu możliwa była ewakuacja strażaka - kierowcy. Następnie drugi strażak z zastępu GCBA (pierwszy zajmował się poszkodowanym z pojazdu ciężarowego) wraz ze świadkiem zdarzenia będącym ratownikiem medycznym udzielił mu pierwszej pomocy. Sprawdzono czynności życiowe, wstępnie opatrzono rany, zabezpieczono bardzo mocno uszkodzone nogi. W międzyczasie  jeden z rannych strażaków (dowódca zastępu) przeciął przewód paliwowy, aby unieruchomić wciąż pracujący silnik pojazdu pożarniczego. Kiedy na miejsce dotarł wcześniej wspomniany zastęp z Kątów Wrocławskich wszyscy poszkodowani znajdowali się poza pojazdami biorącymi udział w zderzeniu. Miejsce wypadku zabezpieczały sukcesywnie  przybywające dodatkowe zastępy . Czwórka rannych została przekazana lekarzom pogotowia ratunkowego, którzy podjęli decyzję o hospitalizacji. Wszyscy trzej strażacy trafili do Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Najciężej ranny strażak, kierowca zastępu - sekc. Sławomir Wilczyński po wstępnej diagnostyce na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym został przewieziony prosto na stół operacyjny. Mimo ogromnych wysiłków lekarzom nie udało się uratować jego nóg. Obie amputowano poniżej kolan. Podczas operacji zmagano się także z opanowaniem masywnego krwotoku wewnętrznego w jamie brzusznej, ratownikowi usunięto śledzionę. Zabezpieczono także złamanie ręki. Po zakończeniu zabiegu chirurgicznego nieprzytomnego strażaka przewieziono na Odział Intensywnej Opieki Medycznej, gdzie pozostaje do dnia dzisiejszego. Choć jego stan nadal jest bardzo ciężki, z dnia na dzień rosną szansę na jego przeżycie.

Szanowni Państwo!

Już teraz rozpoczynamy akcję mającą zapewnić pomoc finansową dla naszego kolegi. Zbieramy na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych oraz utrzymanie rodziny Sławka, m.in. dwójki jego dzieci. Przekazane przez Was środki finansowe będą także przeznaczone na dwie protezy do nóg, których zakup generuje olbrzymie koszty. Chcemy, aby nasz kolega - strażak z powołania, który podczas służby stracił swoje zdrowie jak najszybciej mógł powrócić do normalnego życia. Pamiętajmy, iż podobna sytuacja mogła zdarzyć się każdemu ratownikowi uczestniczącemu w akcjach. Liczymy, iż ogromna społeczność strażaków, ratowników i pasjonatów nie zawiedzie i tym razem. Wszelką (nawet tą symboliczną) pomoc finansową prosimy przesyłać na niżej podane konto:

Dolnośląska Fundacja Rozwoju Ochrony Zdrowia

Bank Pekao S.A. I Oddział Wrocław

45 1240 1994 1111 0000 2495 6839

Z dopiskiem darowizna na cele ochrony zdrowia "Sławek"

Informujemy także, iż istnieje możliwość pomocy za pośrednictwem przekazania 1% podatku dochodowego.

W zeznaniu podatkowym podaj wysokość zadeklarowanej wpłaty, którą chcesz przekazać, nie więcej niż 1% podatku należnego (wynikającego z zeznania podatkowego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).

NR KRS - 0000050135 HASŁO - "Sławek"

Za każde udzielone wsparcie w imieniu strażaków z JRG Kąty Wrocławskie serdecznie dziękujemy.

plakat apel Jeremicz.JPG